Ignorowane objawy
Codziennie pędzisz z domu do pracy, tam kołowrotek zadań do wykonania,idziesz do kina, teatru, na siłownię, odebrać dziecko z przedszkola (niepotrzebne skreślić, niepodane dopisać).Możesz nawet nie zauważyć, że coś skrada się w Twoją stronę. A tymczasem... Idzie rak nieborak. Stop! Nieczekaj na ciąg dalszy! Poniżej prezentujemy 18 najczęściej ignorowanych objawów. Jeśli któryś z nich zauważysz siebie, zasięgnij porady lekarskiej.
1. Niewyjaśniona utrata wagi ciała
Utrata wagi ciała większa niż 10% w okresie kilku tygodni zawsze powinna być powodem do niepokoju i wskazaniem do wizyty u lekarza.Przyczyną szybkiej utraty wagi może być nowotwór albo inna przewlekła choroba, jak na przykład nadczynność tarczycy lub cukrzyca.
2. Wzdęcia
Wzdęcia i kolki są tak częstymi dolegliwościami, że wiele kobiet nie zwraca na nie większej uwagi. Jednak nawracające wzdęcia, bóle w dole brzucha, częste parcia na mocz czy też poczucie pełności i brak apetytu mogą zwiastować nowotwór jajników. Jeżeli wzdęcia występują codziennie i trwają dłużej niż dwa lub trzy tygodnie, muszą być zbadane przez lekarza. Pomocne mogą być ultrasonografia lub tomografia komputerowa.
3. Zmiany na piersi
Każdy guzek, zmiany skóry czy sutka muszą być zbadane przez lekarza.Jakiekolwiek wgłębienia, wciągnięcia skóry piersi, powiększenie czy też inne zmiany ich wyglądu również muszą być ocenione. Młody wiek nie chroni przed możliwością zmiany nowotworowej.Choroba ta dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
4. Krwawienia międzymiesiączkowe lub inne nietypowe krwawienia
Krwawienia międzymiesiączkowe, szczególnie jeśli występują u kobiet z regularnymi miesiączkami, są zawsze wskazaniem do oceny ginekologicznej.Zawsze obserwuj nowe zjawiska widoczne w funkcjonowaniu Twojego organizmu.Plamienia, krwawienia po menopauzie są najczęstszymi objawami raka szyjka macicy.
5. Zmiany wielkości jąder
Rak jąder najczęściej występuje mięszy 20. a 39. rokiem życia. Jakakolwiek zmian kształtu, wielkości lub konsystencji jąder musi byc oceniona przez lekarza.
6. Trudności z oddawaniem moczu
Opóźnione wydalanie moczu, przerywany strumień, uczucie niekompletnie opróżnionego pęcherza u mężczyzn wskazują na przerost stercza.Lekarz powinien zlecić biopsję i badanie krwi, aby wykluczyć zmiany nowotworowe.U kobiet objawy najczęściej wskazują na problem z macicą lub pęcherzem moczowym.
7. Zmiany skórne
Zwracaj uwagę na zmiany koloru, powiększenie, krwawienie znamion skórnych. Nowe znamię, szczególnie jeśli jest nieregularne i szybko się powiększa, musi być usunięte i zbadane patologicznie.Również przewlekłe niegojące się owrzodzenia, narośla czy też guzki powinny być ocenione przez lekarza.
8. Trudności w połykaniu
Jakiekolwiek trudności przy spożyciu pokarmu, problemy z połykaniem, ból podczas posiłków wymagają oceny lekarskiej.
9. Krew
Krew w moczu czy stolcu u mężczyzny lub kobiety (jesli nie miesiączkuje) zawsze musi być oceniona przez lekarza. Krew w moczu może by objawem raka pęcherza moczowego lub nerki.Krew w stolcu może być objawem raka odbytu lub przewodu pokarmowego.Kaszel z krwiopluciem najczęściej wskazuje na zajęte płuca.
10. Nękające bóle brzucha i depresja
Jeśli są przewlekłe, trwają wiele dni lub tygodni, mogą być objawem raka trzustki.Szczególnie jeśli wystąpią razem z utratą wagi.
11. Niestrawność
Przewlekła niestrawność może sygnalizować raka żołądka lub przełyku.
12. Nawracające zaparcia i biegunki
Mogą być objawem raka jelita grubego.
13. Zmiany na języku i ustach
Każdy palacz powinien zwrócić uwagę na zmiany na języku, dziąsłach, śluzówce ust. Jakiekolwiek owrzodzenia, białawe zgrubienia, narośle na wargach, języku, śluzówce muszą być zbadane.
14. Niewyjaśnione bóle
Każdy przewlekły ból, nawet niewielki, musi być zbadany przez lekarza.
15. Powiększone węzły chłonne
Każde powiększenie gruczołów chłonnych musi być ocenione przez lekarza.
16. Niewyjaśnione stany podgorączkowe i gorączka
Mogą zwiastować przewlekłą chorobę lub nowotwór.
17. Przewlekłe zmęczenie
Jest najczęsciej objawem przewlekłej choroby, anemii lub nowotworu.Wymaga dalszych badań.
18. Chroniczny kaszel
Niewyjaśniony kaszel trwający dłużej niż trzy lub cztery tygodnie nie może być lekceważony.
Opracował dr Waldemar Szpak
(http://raknroll.pl/praktyczne-info/objawy)